Geografia Świata - kosmos
Dzisiaj lekcja na temat kosmosu. Życzę miłego oglądania :)
Blog opowiada o geografii Polski i świata. Dowiemy się bardzo ciekawych rzeczy o otaczającym nas środowisku. Mam nadzieję, że mój blog wam się spodoba:)
Dzisiaj lekcja na temat kosmosu. Życzę miłego oglądania :)
Dzisiaj zobaczymy filmik o oceanach. Miłego oglądania :)
Czynniki geograficzne kształtujące klimat Polski:
położenie w umiarkowanych szerokościach geograficznych; odległość od Morza Bałtyckiego oraz Atlantyku; ukształtowanie powierzchni – równoleżnikowy układ 6 pasów rzeźby terenu; wysokość nad poziomem morza; szata roślinna; masy powietrza o różnych właściwościach przemieszczające się znad Atlantyku, kontynentu azjatyckiego, obszaru arktycznego oraz basenu Morza Śródziemnego;Najbardziej adekwatną cechą dla określenia klimatu Polski jest przejściowość klimatu, uwarunkowana ścieraniem się mas powietrza o różnych cechach z kilku ośrodków barycznych. W kształtowaniu się temperatury powietrza widać wyraźnie wpływy oceaniczne i kontynentalne. W styczniu izotermy układają się południkowo, a w lipcu – równoleżnikowo. Do najcieplejszych obszarów Polski należą Nizina Śląska, dolina dolnej Odry, zachodnia część Kotliny Sandomierskiej. Najzimniejszy jest obszar gór oraz Pojezierze Suwalskie.
Morze Bałtyckie, Bałtyk - morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Mały Bełt, Wielki Bełt, Sund, Kattegat, Skagerrak oraz Limfjord). Za zachodnią granicę Bałtyku Właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer; na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu),
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Cechą charakterystyczną ukształtowania powierzchni Polski jest pasowy układ rzeźby terenu. W każdym pasie wyróżniono mniejsze jednostki – krainy geograficzne czyli obszary wyróżniające się podobnymi cechami krajobrazowymi i geologicznymi. Zostały one usystematyzowane w pasach rzeźby terenu:
Pas pobrzeży (niziny nadmorskie), Pas pojezierzy, Pas Niziny Środkowopolskie, Pas wyżyn (Wyżyny Polskie), Pas kotlin (Kotliny Podkarpackie), Pas gór. Zapoznaj się z ilustracją:Polska usytuowana jest na półkuli północnej i wschodniej, w średnich szerokościach geograficznych, pomiędzy 49°00’ a 54°50’ szerokości geograficznej północnej, oraz między 14°07’ a 24°09’ długości geograficznej wschodniej. Nasz kraj leży w centralnej części Europy, w większości w pasie Niżu Środkowoeuropejskiego, w którego skład wchodzi Niż Polski. Terytorium Polski rozciąga się od południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego po Karpaty i Sudety. Jego przeważająca część znajduje się w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², składają się na nią zarówno obszar lądowy (z wodami śródlądowymi), jak i fragment morskich wód wewnętrznych, czyli między innymi część Zalewu Wiślanego oraz Zalewu Szczecińskiego. Całkowita Powierzchnia terytorium Polski wynosi 322 575 km², w tym: obszar lądowy (wraz z wodami śródlądowymi) – 311 888 km², morskie wody wewnętrzne – 2005 km², morze terytorialne – 8682 km². Środek geometryczny Polski znajduje się we wsi Piątek (52004’N, 14007’E), 15 km na wschód od Łęczycy, 19 km na południe od Kutna, a 33 km na północ od Łodzi.
Geografia – dział nauki badający zróżnicowanie powłoki ziemskiej pod względem przyrodniczym i społeczno–gospodarczym oraz przestrzenne związki między powłoką ziemską, a działalnością człowieka. Nazwa ta pochodzi od słów geos – “ziemia” i grapho – “piszę”. W wolnym tłumaczeniu „geografia” oznacza więc po prostu „opis Ziemi”.